PA Grand Lodge Appointments

Appointments

Officers & Administration

Chief Executive Officer of Masonic Charities
William L. Kingsbury, Lodge No. 295
Email: wkingsbury@masonicvillages.org

Executive Director of Grand Lodge Operations
Harry B. Rutter, Jr., Lodge No. 271
Email: hbrutter@pagrandlodge.org

Executive Director of the Masonic Temple
Michael D. McKee, Lodge No. 506
Email: mmckee@pagrandlodge.org

Executive Director, PA Masonic Youth Foundation
S. Alexander Fizz, Lodge No. 367
Email: afizz@pademolay.net

Appointed Officers

Senior Grand Deacon
Scott W. Williams, Lodge No. 763

Junior Grand Deacon
Edward W. Dietz, Lodge No. 231

Grand Stewards
Charles G. Etling, Lodge No. 346
Maxim D. Hammer, Lodge No. 812

Grand Sword Bearer
Dylan T. Bahney, Lodge No. 346

Grand Marshal
Jon A. Fair, Lodge No. 521

Assistant Grand Marshal
Jeffrey S. Moyer, Lodge No. 43

Grand Pursuivant
Robert Mellon, Lodge No. 664

Grand Tyler
Bryan K. Fritz, Lodge No. 284

Assistant Grand Tyler
Edward J. Stumm, Lodge No. 405

Chief Aide to the Grand Master
Howard T. Silbaugh, Lodge No.164

Deputy Chief Aides to the Grand Master
Raymond W. Bryant, Lodge No. 236
William M. Kratzenberg, P.D.D.G.M., Lodge No. 799
Vincent G. Monardo, Lodge No. 45

Aides to the Grand Master
Russell W. Baker, P.D.D.G.M., Lodge No. 405
Peter Countouris, Lodge No. 630
Barry D. Farner, Lodge No. 143
Richard N. Fitzsimmons, P.D.D.G.M., Lodge No. 392
Timothy J. Gricks, Lodge No. 231
Jeffery S. Hentz, P.D.D.G.M., Lodge No. 797
John C. Hill, P.M., Lodge No. 231
Kim W. Jeffreys, P.D.D.G.M., Lodge No. 304
James C. Mayes, Lodge No. 346
Richard R. Mort, Lodge No. 231
James A. O’Connor, P.D.D.G.M., Lodge No. 700
Timothy L. Pletcher, Lodge No. 553
George W. Polnar, Lodge No. 613
John G. Richards, Lodge No. 233
John E. Shoop, Lodge No. 256
Timothy L. Shumar, Lodge No. 346
Ronald C. Troy, Lodge No. 231
Mark E. Viertel, P.D.D.G.M., Lodge No. 521
Gary P. Wendt, Lodge No. 464

Grand Chaplains

John H. Piper, Lodge No. 657
William D. Hartman, Lodge No. 9
Earl P. Trygar, Lodge No. 504
Jerry D. Belloit, Lodge No. 550
Bradley N. Bleefeld, Lodge No. 19
A. Preston Van Deursen, Lodge No. 551
Richard B. Elberfeld, Jr., Lodge No. 362
James A. Yoder, Lodge No. 376
A. Robert Cook, Lodge No. 143
Charles C. Warwick, Lodge No. 655
David W. Morgans, P.D.D.G.M., Lodge No. 684
Timothy R. Reichard, Lodge No. 630
David A. Eichelberger, Lodge No. 812
Nathan C. Minnich, Lodge No. 570

District Deputy Grand Masters

District A
Joseph M. Jensen, Lodge No. 482
Email: ddgm_a@pagrandlodge.org

District B
Marvin Mandel, Lodge No. 246
Email: ddgm_b@pagrandlodge.org

District C
Samuel Freeman, Lodge No. 126
Email: ddgm_c@pagrandlodge.org

District D
Leonard A. Juliani, Jr., Lodge No. 52
Email: ddgm_d@pagrandlodge.org

District 1
Ronald B. Carson, Lodge No. 476
Email: ddgm01@pagrandlodge.org

District 2
Henry J. Federowicz, Lodge No. 464
Email: ddgm02@pagrandlodge.org

District 3
Jeffrey R. Miller, Lodge No. 260
Email: ddgm03@pagrandlodge.org

District 5
Eric T. Downs, Lodge No. 475
Email: ddgm05@pagrandlodge.org

District 6
Yasser A. Al-Khatib, Lodge No. 308
Email: ddgm06@pagrandlodge.org

District 7
Michael L. Bell, Lodge No. 307
Email: ddgm07@pagrandlodge.org

District 8
Richard H. Bradbury, Sr., Lodge No. 245
Email: ddgm08@pagrandlodge.org

District 9
Scott A. Strawdinger, Lodge No. 469
Email: ddgm09@pagrandlodge.org

District 10
Raymond E. Reppert, Lehigh Valley Day Lodge No. 813
Email: ddgm10@pagrandlodge.org

District 12
Thomas F. Craig, Lodge No. 442
Email: ddgm12@pagrandlodge.org

District 13
Kevin J. Kuna, Lodge No. 291
Email: ddgm13@pagrandlodge.org

District 14
Donald W. Roa, Lodge No. 344
Email: ddgm14@pagrandlodge.org

District 15
Robert A. DiPalma, Sr., Lodge No. 338
Email: ddgm15@pagrandlodge.org

District 16
David R. McGuigan, Lodge No. 343
Email: ddgm16@pagrandlodge.org

District 17
Brian J. Tevlin, Lodge No. 317
Email: ddgm17@pagrandlodge.org

District 18
Darrin L. Feerrar, John F. Laedlin Lodge No. 707
Email: ddgm18@pagrandlodge.org

District 19
Philip A. Rickert, Lodge No. 324
Email: ddgm19@pagrandlodge.org

District 20
Lawrence J. Bilotto, Lodge No. 281
Email: ddgm20@pagrandlodge.org

District 21
John R. Segursky, Jr., Lodge No. 700
Email: ddgm21@pagrandlodge.org

District 22
Bernard E. Ball, Lodge No. 388
Email: ddgm22@pagrandlodge.org

District 24
Ryan D. Knopf, Lodge No. 241
Email: ddgm24@pagrandlodge.org

District 25
Charles L. Davis, Lodge No. 408
Email: ddgm25@pagrandlodge.org

District 26
George F. Morrow, Lodge No. 272
Email: ddgm26@pagrandlodge.org

District 27
Steven A. Fulton, Lodge No. 437
Email: ddgm27@pagrandlodge.org

District 29
Jay A. McGuier, Lodge No. 447
Email: ddgm29@pagrandlodge.org

District 30
Joshua S. Freeman, Lodge No. 331
Email: ddgm30@pagrandlodge.org

District 31
Larry D. Horath, Lodge No. 337
Email: ddgm31@pagrandlodge.org

District 34
Gregory A. Dimoff, Lodge No. 688
Email: ddgm34@pagrandlodge.org

District 35
Franklin E. Hort, Sr., Lodge No. 224
Email: ddgm35@pagrandlodge.org

District 36
David J. Coffman, Lodge No. 711
Email: ddgm36@pagrandlodge.org

District 37
William D. Johnston, Lodge No. 513
Email: ddgm37@pagrandlodge.org

District 40
William L. Herz, Lodge No. 479
Email: ddgm40@pagrandlodge.org

District 41
Marc T. Valentine, Meyersdale Lodge No. 554
Email: ddgm41@pagrandlodge.org

District 42
Darrin D. Catts, Lodge No. 336
Email: ddgm42@pagrandlodge.org

District 45
Joseph G. Martoccio, Hazle-Azalea-Fellowship Lodge No. 327
Email: ddgm45@pagrandlodge.org

District 46
Lynn B. Baker, Jr., Lodge No. 619
Email: ddgm46@pagrandlodge.org

District 47
Robert J. Slater Jr., Lodge No. 544
Email: ddgm47@pagrandlodge.org

District 50
Keith B. Doyle, Lodge No. 622
Email: ddgm50@pagrandlodge.org

District 52
Quient A. Anderson, Lodge No. 521
Email: ddgm52@pagrandlodge.org

District 53
Richard A. Yeager, Lodge No. 389
Email: ddgm53@pagrandlodge.org

District 54
Robert W. Lovic, Lodge No. 613
Email: ddgm54@pagrandlodge.org

District 55
D. Todd Ballenger, Lodge No. 231
Email: ddgm55@pagrandlodge.org

District 58
John T. Brobst, Jr., Lodge No. 216
Email: ddgm58@pagrandlodge.org

District 59
Jeffrey J. Borosky, Lodge No. 499
Email: ddgm59@pagrandlodge.org

Regional Instructors

Director of the Ritualistic Work
Larry A. Buzzard, Lodge No. 405
Email: buzzardla@windstream.net

Regional Instructor – Region 1
S. Curtis Barrett, Lodge No. 625
Email: cbdoornwin@verizon.net

Regional Instructor – Region 2
Paul A. Sutcliffe, Jr., Lodge No. 43
Email: ps@psutcliffe.org

Regional Instructor – Region 3
Michael W. Rinehart, Lodge No. 458
Email: thunder137@comcast.net

Regional Instructor – Region 4
David W. Morgans, P.D.D.G.M., Lodge No. 684
Email: dwmorgans@gmail.com

Regional Instructor – Region 5
Donald W. Mason, Lodge No. 259
Email: dwmason37@yahoo.com

Regional Instructor – Region 6 East
Richard W. Bickhart, Lodge No. 194
Email: bickhart@ptd.net

Regional Instructor – Region 6 West
Guilford G. Rowley, Jr., P.D.D.G.M., Lodge No. 639
Email: growley@windstream.net

Regional Instructor – Region 7
Robert A. Sutcliffe, Lodge No. 460
Email: sutty@epix.net

Regional Educators

Larry A. Derr, R.W.D.G.M., R.W. Liaison
Ronald A. Aungst, Sr. Chairman Emeritus
Dennis L. Robinson, Chairman
Region 1: David K. Beaulieu, P.D.D.G.M.
Region 2: Barry A. Martz
Region 3: Robert C. Snyder, II, P.D.D.G.M.
Region 4: Thomas J. Anke
Region 5: Keith A. McKnight, P.D.D.G.M.
Region 6: James A. O’connor, P.D.D.G.M.
Region 7: James P. Haja

Committee on Landmarks

Jeffrey M. Wonderling, R.W.G.M., CHAIRMAN, Lodge No. 346
Larry A. Derr, R.W.D.G.M., Lodge No. 551
Robert D. Brink, R.W.S.G.W., Lodge No. 469
Paul J. Roup. R.W.J.G.W., Lodge No. 799
Samuel C. Williamson, R.W.P.G.M., Lodge No. 613
George H. Hohenshildt, R.W.P.G.M., Lodge No. 756
Robert L. Dluge, Jr., R.W.P.G.M., Lodge No. 349
Marvin A. Cunningham, R.W.P.G.M., Lodge No. 310
William Slater II, R.W.P.G.M., Lodge No. 45
Ronald A. Aungst, Sr., R.W.P.G.M., Lodge No. 232
Stephen Gardner, R.W.P.G.M., Lodge No. 284
Thomas K. Sturgeon, R.W.P.G.M., Lodge No. 669
Jay W. Smith, R.W.P.G.M., Lodge No. 551
Robert J. Bateman, R.W.P.G.M., Lodge No. 767
Raymond T. Dietz, R.W.P.G.M., Lodge No. 657
S. Eugene Herritt, R.W.P.G.M., Lodge No. 315
Thomas Gamon, IV, R.W.P.G.M., Lodge No. 595

Committee on Finance

Jeffrey M. Wonderling, R.W.G.M., Lodge No. 346
Larry A. Derr, R.W.D.G.M., Lodge No. 551
Robert D. Brink, R.W.S.G.W., Lodge No. 469
Paul J. Roup. R.W.J.G.W., Lodge No. 799
Adam C. Heese, R.W.G.T., Lodge No. 295
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
Keith A. McKnight, P.D.D.G.M., Lodge No. 517
Philip E. Fague, Lodge No. 315
Todd R. Ockovic, Lodge No. 295

Trustees of Title to the Masonic Temple and Other Real Estate of Grand Lodge

Adam C. Heese, R.W.G.T., CHAIRMAN, Lodge No. 295
William L. Kingsbury, CEO Masonic Charities, Lodge No. 295
William L. McCarrier, Lodge No. 272
C. Scott Meyer, Lodge No. 295
Thomas F. Toscani, Lodge No. 295

 

Trustees of the Consolidated Fund

Todd R. Ockovic, CHAIRMAN, Lodge No. 295
Adam C. Heese, R.W.G.T., Lodge No. 295
Harriss A. Butler, III, Lodge No. 383
Thomas S. Edwards, Lodge No. 272
Philip E. Fague, Lodge No. 315
Mark J. Lawrence, Lodge No. 750
Harris E. London, Lodge No. 368
John F. Pyfer, Jr., Lodge No. 43
Thomas F. Toscani, Lodge No. 295
Ronald C. Unterberger, Sr., Lodge No. 751
Najib H. Yatim, Lodge No. 308
Mark A. Haines, R.W.G.S., SECRETARY, Lodge No. 549
William L. Kingsbury, CEO, Lodge No. 295
Pamela S. Formica, CFO, CONSULTANT

Masonic Blood & Organ Donor Committee

Larry A. Derr, R.W.D.G.M., R.W. LIASON, Lodge No. 551
David E. Matheny, CO-CHAIRMAN WEST, Lodge No. 275
William C. Soloway, CO-CHAIRMAN EAST, Lodge No. 751
Lawrence J. Bilotto, D.D.G.M., TREASURER, Lodge No. 281
Thomas M. Gasmire., SECRETARY, Lodge No. 297
William B. Bittinger, Lodge No. 630
Nicholas K. Mahler, Lodge No. 682
John E. Shoop, Lodge No. 256
Timothy M. Radtke, Lodge No. 271
Jack R. Wheeler
Richard D. Knox, Lodge No. 459

Committee on Masonic Temples, Halls and Lodge Rooms

Kim W. Jeffreys, P.D.D.G.M., CHAIRMAN, Lodge No. 304
Larry A. Buzzard, Lodge No. 405
James B. Henkelman, P.D.D.G.M., Lodge No. 345
Robert C. Malot, Lodge No. 315
David W. Morgans, P.D.D.G.M., Lodge No. 684
Timothy L. Pletcher, P.D.D.G.M., Lodge No. 553
Alan R. Sandusky
James A. West, Jr., Lodge No. 45

Committee on Academy of Masonic Knowledge

Larry A. Derr, R.W.D.G.M., R.W. LIASON, Lodge No. 551
George R. Haynes, CHAIRMAN, Lodge No. 91
Yasser Al-Khatib, Lodge No. 308
Erastus Z. Allen, Lodge No. 731
Seth Anthony, Lodge No. 682
Lynn Baker, D.D.G.M., Lodge No. 619
William L. Britton, Lodge No. 315
Robert A. DiPalma, Sr. D.D.G.M, Lodge No. 338
Peter M. Kraus, P.D.D.G.M., Lodge No. 416
W. Scott Muller, P.D.D.G.M., Lodge No. 445
Paul J. Roup, R.W.J.G.W., Lodge No. 799
Theodore W. Schick, Jr., Lodge No. 673
Richard L. Wenner, Lodge No. 775

Committee on The Pennsylvania Freemason

Editorial Board

Jeffrey M. Wonderling, R.W.G.M., Lodge No. 346
Larry A. Derr, R.W.D.G.M., Lodge No. 551
Robert D. Brink, R.W.D.G.W., Lodge No. 469
Paul J. Roup, R.W.J.G.W., Lodge No. 799
Adam C. Heese, R.W.G.T., Lodge No. 295
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
Production Coordinator: Tina L. Lutter
Graphic Designer: Megan L. Frame

Committee on Lodge Loans

Mark A. Haines, R.W.G.S., CHAIRMAN, Lodge No. 549
Adam C. Heese, R.W.G.T., Lodge No. 295
Robert L. Dluge, Jr., R.W.P.G.M., Lodge No. 349
Harry B. Rutter, Jr., Lodge No. 271

Committee on Appeals

Robert L. Dluge, Jr., R.W.P.G.M., CHAIRMAN, Lodge No. 349
Leonard B. Altieri, III, Lodge No. 744
C. Scott Meyer, Lodge No. 295
Harry E. Hackman, Jr., P.D.D.G.M., Lodge No. 340
Michael R. Rosenberry, Lodge No. 629

Committee on By-Laws

Thomas F. Toscani, CHAIRMAN, Lodge No. 295
Scott T. Matincheck, P.D.D.G.M., Lodge No. 486
C. Scott Meyer, Lodge No. 295
Michael J. Febbo, P.D.D.G.M. Lodge No. 622
Harry E. Hackman, Jr., P.D.D.G.M., Lodge No. 340
Michael R. Rosenberry, Lodge No. 629
John Lanckowski, SECRETARY, Lodge No. 712

Committee on Fraternal Recognition

Thomas W. Jackson, R.W.P.G.S., CHAIRMAN, Lodge No. 315
Robert D. Brink, R.W.S.G.W., Lodge No. 469
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
Robert L. Dluge, Jr., R.W.P.G.M., Lodge No. 349
Stephen Gardner, R.W.P.G.M., Lodge No. 284

Masonic Villages Board of Directors

Jeffrey M. Wonderling, R.W.G.M., Lodge No. 346
Larry A. Derr, R.W.D.G.M., Lodge No. 551
Robert D. Brink, R.W.S.G.W., Lodge No. 469
Paul J. Roup, R.W.J.G.W., Lodge No. 799
Adam C. Heese, R.W.G.T., Lodge No. 295
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
David L. Reiner, P.D.D.G.M., Lodge No. 702
Bruce A. Robinson, CHAIRMAN, Lodge No. 331
Kevin C. McCann, Lodge No. 295
Kim W. Jeffreys, P.D.D.G.M., Lodge No. 304

Pennsylvania Masonic Youth Foundation Board of Directors

Glen R. Grell, CHAIRMAN, Lodge No. 260
Paul J. Roup. R.W.J.G.W., Lodge No. 799
Rodney E. Boyce, P.D.D.G.M., Lodge No. 225
Rick S. Freedman, Lodge No. 368
David L. Moore, P.D.D.G.M., Lodge No. 237
Dennis J. Morse, Lodge No. 603
George W. Polnar, Lodge No. 613
William J. Prazenica, Lodge No. 682
Dennis J. Snedden, Lodge No. 544

Masonic Library and Museum Board of Directors

Larry A. Derr, R.W.D.G.M., Lodge No. 551
Robert D. Brink., R.W.S.G.W., Lodge No. 469
Paul J. Roup. R.W.J.G.W., Lodge No. 799
Adam C. Heese, R.W.G.T., Lodge No. 295
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
Ronald A. Aungst. Sr., R.W.P.G.M., Lodge No. 232
Robert J. Bateman, R.W.P.G.M., Lodge No. 767
Thomas W. Jackson, R.W.P.G.S., Lodge No. 315
Stephen Gardner, R.W.P.G.M., Lodge No. 284
Jay W. Smith, R.W.P.G.M., Lodge No. 551
Michael D. McKee, Lodge No. 506
Michael G. Comfort, Lodge No. 295
Sue Cunnane, CONSULTANT

Trustees of the Grand Lodge of Pennsylvania Charity Foundation

Jeffrey M. Wonderling, R.W.G.M., CHAIRMAN, Lodge No. 346
Larry A. Derr, R.W.D.G.M., Lodge No. 551
Robert D. Brink, R.W.S.G.W., Lodge No. 469
Paul J. Roup. R.W.J.G.W, Lodge No. 799
Adam C. Heese, R.W.G.T., Lodge No. 295
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549

Grand Lodge Committee on Preservation of Monuments

Ronald A. Aungst, Sr., R.W.P.G.M., CHAIRMAN, Lodge No. 232
Ronald J. Boice, Lodge No. 620
Darrin D. Catts, D.D.G.M., Lodge No. 336
William J. Kratzenberg, P.D.D.G.M., Lodge No. 799
James A. West, Jr., Lodge No. 45

 

Committee on Membership and IT Services

Peter Kraus, P.D.D.G.M., CHAIRMAN, Lodge No. 416
Robert D. Brink, R.W.S.G.W., Lodge No. 469
John D. Cook, P.D.D.G.M., Lodge No. 143
Robert F. Dunkle, P.D.D.G.M., Lodge No. 548
Marvin Mandel, D.D.G.M., Lodge No. 482
Raymond W. Unger, Lodge No. 780
Christopher J. Vanco, Lodge No. 365
David C. Walls, Lodge No. 711

Regional IT Specialists

John D. Cook, P.D.D.G.M., CHAIRMAN, Lodge No. 143
Ken. B. Shinn, Lodge No. 211
Timothy C. Dedman, Lodge No. 302
Mari R. Wolff, Lodge No. 731
Christopher J. Vanco, Lodge No. 365
Timothy T. James, Lodge No. 256
Raymond W. Unger, Lodge No. 780

Grand Lodge Organists

Jeffrey P. Lees, Lodge No. 340
Robert F. Trimble, Lodge No. 545

Grand Lodge Soloist

Raymond E. Foose, Lodge No. 427

Grand Lodge Photographer

Kenneth R. Brooks, Lodge No. 346

Guest/Security Committee

Vincent G. Monardo, CHAIRMAN, Lodge No. 45
Mark J. O’Fee, VICE CHAIRMAN, Lodge No. 125
Santo J. Bocchinfuso, Lodge No. 751
Thomas J. Brotherton, III, Lodge No. 211
William C. Brown, Jr., Lodge No. 384
Michael C. Cappo, Lodge No. 751
Anthony J. Dintino, III, Lodge No. 529
Jerry H. Gallagher, Lodge No. 135
Jeffrey S. Green, Lodge No. 751
Robert J. Hartman, Lodge No. 211
Joseph F. Hayes, Jr., Lodge No. 751
Raymond F. Hess, Lodge No. 45
John C. Hill, Lodge No. 231
Nicholas Robert Holt, Lodge No. 45
Timothy P. Hughes, Lodge No. 318
Scott T. Jackson, Lodge No. 231
James S. Kimmery, Sr., Lodge No. 506
William A. Klosz, Lodge No. 211
Peter A. Leary, Lodge No. 231
Joseph R. Long, Sr., Lodge No. 751
William J. McCarthy, Lodge No. 751
Hugh J. McGinnis, Lodge No. 245
Ronald A. Pleash, Lodge No. 45
John C. Price, Lodge No. 3
John G. Richards, Lodge No. 233

George E. Silvers, Lodge No. 237
Thomas A. Spoltore, Lodge No. 751
Kevin C. Tabor, Lodge No, 231
Ronald C. Troy, Lodge No. 231

William J. Trudel, Lodge No. 211

John P. Turcovsky, Lodge No. 231
Joseph R. Waters, Lodge No. 211